Jak zostać programistą AI?

TEN ARTYKUŁ TO PRZYKŁAD JAK PERFEKCYJNE SĄ NASZE ARTYKUŁY. KOREKTY NASZEGO COPYWRITERA SPROWADZAJĄ SIĘ CZĘSTO JEDYNIE DO WSTAWIANIA PRZECINKÓW I KOŃCZENIA ZDAŃ KROPKĄ. RZADKO KIEDY AI-WRITER PISZE NIEZROZUMIALE I BEZ SENSU. OCZYWIŚCIE TAKIE ARTYKUŁY SIĘ ZDARZAJĄ, ALE WÓWCZAS DO PRACY WKRACZA NASZ COPYWRITER I OSTATECZNIE KAŻDY ARTYKUŁ STAJE SIĘ NIEMALŻE IDEALNY.

Ważne umiejętności, typowe zajęcia i perspektywy kariery programisty AI

W mediach nieustannie mówi się o cyfryzacji i zmianie profili zawodowych wśród pracowników (AI czasami nie wstawia kropek na końcu zdania) Sztuczna inteligencja stała się jedną z najważniejszych technologii przyszłości. (bywa, że nie zacznie zdania dużą literą) technologia ta umożliwia bardzo wydajne i elastyczne rozpoznawanie wzorców w danych, a tym samym daje możliwość zrewolucjonizowania całych obszarów działalności. Wraz z tą kluczową technologią pojawiają się nowe obszary zawodowe, takie jak programista AI. Dowiedz się wszystkiego o ważnych umiejętnościach, typowych zajęciach i perspektywach kariery w tym profilu zawodowym.

Sztuczna inteligencja – rewolucjonizuje przetwarzanie

W trakcie transformacji cyfrowej takie tematy jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe zyskują na znaczeniu. Ci, którzy jeszcze nie znają tych tematów, poznają je najpóźniej za kilka lat. W ciągu następnej dekady około 85% istniejących miejsc pracy zostanie przynajmniej zoptymalizowanych lub nawet całkowicie zastąpionych przez inteligentne algorytmy.

Technologie takie jak Robotic Process Automation (RPA) już pokazują, w jaki sposób standardowe i powtarzalne zadania można w pełni lub częściowo zautomatyzować. W konsekwencji automatyzacja wspiera optymalizację jakości i redukcję kosztów. Ponadto ujawnia się ważne możliwości w zakresie przyszłych tematów.

Dzięki sztucznej inteligencji istnieje również wiele sposobów automatyzacji bardziej wymagających zadań. Zasadniczo termin sztuczna inteligencja obejmuje szeroki zakres tematów. Do tego obszaru przypisane są wszystkie programy, które samodzielnie rozpoznają i rozumieją wzorce, reagują na nie i uczą się nowych metod. Taka sztuczna inteligencja nie jest prostym algorytmem, ale złożonym oprogramowaniem, które należy wcześniej zaprogramować i przeszkolić. 

Opis stanowiska programisty AI

Zasadniczo dziedzina działalności twórcy AI mieści się w kompleksowym polu sztucznej inteligencji. Programowanie nowych sztucznych inteligencji znajduje się w centrum tego obszaru działalności. Oprócz koncepcji, projektowania i programowania rozwiązań AI w kontekście nowego i dalszego rozwoju, utrzymanie i wsparcie bieżącej działalności jest jednym z podstawowych zadań programisty AI.

Ponieważ istnieje wiele obszarów zastosowań systemów AI, codzienna praca programisty AI jest bardzo zróżnicowana, ponieważ systemy AI są projektowane i rozwijane dla różnych branż lub działów w ramach projektów. Ponadto starsi programiści AI, w szczególności zajmujący się zarządzaniem projektami, często ściśle współpracują z klientami (głównie właścicielami produktów lub procesów) w kontekście projektów w celu analizy danych i procesów oraz znalezienia i zweryfikowania możliwych rozwiązań. 

Ponieważ temat sztucznej inteligencji jest bardzo obszerny, można to również uściślić. W szczególności uczenie maszynowe i uczenie głębokie są poszukiwane jako specjalizacje. W uczeniu maszynowym programista szkoli sztuczną inteligencję za pomocą danych i opracowuje metody szkoleniowe, które mają na celu poprawę wyników sztucznej inteligencji. Głębokie uczenie, które zajmuje się optymalizacją sztucznych sieci neuronowych, jest również interesujące dla twórców AI, ponieważ umożliwia dalsze możliwości zastosowania sztucznej inteligencji.

Jakie typowe czynności są częścią codziennej pracy programisty AI?

Za koncepcję, rozwój, optymalizację i obsługę rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji odpowiada programista AI. Jednak zadania są bardzo zróżnicowane ze względu na dużą szybkość rozwoju technologii i szeroki zakres możliwych zastosowań. Ważnym działaniem w rozwoju jest wybór odpowiedniego algorytmu i szkolenie sztucznej inteligencji. W ramach fazy rozwojowej jednym z działań developera AI jest analiza istniejących danych i procesów – często we współpracy z klientem. Po przeanalizowaniu procesów i danych kolejnym krokiem jest opracowanie sztucznej inteligencji, która jest następnie testowana, przekazywana klientowi i wspierana po zakończeniu rozwoju. 

Jakie umiejętności musi posiadać programista AI?

Zasadniczo praca programisty AI wymaga dużej wiedzy z zakresu informatyki. Ukończony staż jako informatyk lub dyplom z informatyki (czasami brakuje przecinków) lub informatyki biznesowej to podstawowe wymagania. Ponadto programista AI powinien wykazywać entuzjazm dla innowacyjnych tematów i szczególnie wysoki poziom inicjatywy. Ponadto programista AI powinien mieć duże umiejętności analityczne, kreatywność, cierpliwość i oczywiście być graczem zespołowym. 

Podstawowym zadaniem programisty AI jest tworzenie nowych rozwiązań opartych na AI. W tym celu wymagana jest dogłębna znajomość języków programowania zorientowanego obiektowo oraz znajomość języków specjalistycznych, takich jak Python lub R.

Jaka jest typowa kariera programisty AI?

Opis stanowiska programisty AI jest stosunkowo nowy i cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku. Przede wszystkim cyfryzacja zapewnia, że ​​potrzebnych jest coraz więcej programistów AI. Sektor technologii, firmy doradcze w zakresie zarządzania, banki, firmy ubezpieczeniowe. Jednak zapotrzebowanie na ten zawód szybko rośnie w prawie każdej branży. Możliwości rozwoju i perspektywy kariery są odpowiednio obiecujące. 

Warunkiem koniecznym jest zazwyczaj odbycie praktyki w zawodzie informatyka lub dyplom z informatyki, informatyki biznesowej lub matematyki, w ramach którego zainteresowany pracuje już nad pierwszymi projektami. Po ukończeniu studiów deweloper zaczyna jako młodszy programista i po 3-5 latach może „awansować” na seniora i zająć się zarządzaniem projektami lub zespołami. Dalsze możliwości rozwoju byłyby wtedy w kierunku roli architekta. W tym obszarze, oprócz dobrych możliwości rozwoju, często przekonuje wysokie wynagrodzenie, gdyż ze względu na niedobór wykwalifikowanych pracowników i rosnące zapotrzebowanie osoby odpowiednio przeszkolone mają perspektywę na wysokie wynagrodzenie początkowe.

Co do zasady kształcenie nie kończy się jednak wraz z ukończeniem studiów lub szkolenia zawodowego. Deweloper sztucznej inteligencji musi zawsze obserwować przyszłe trendy i rozwój technologiczny oraz na pierwszym planie stawiać własne szkolenie.

Jakie możliwości i perspektywy na przyszłość oferuje opis stanowiska programisty AI?

Praca programisty AI to przede wszystkim możliwość dalszego rozwoju i bezpieczeństwa pracy. Transformacja cyfrowa stwarza coraz większe zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych programistów. W związku z tym istnieje wiele firm, które poszukują tych umiejętności na rynku pracy i kuszą atrakcyjnym wynagrodzeniem oraz obiecującymi możliwościami rozwoju. Dlatego odpowiedni kandydaci stosunkowo szybko znajdą odpowiednią pracę.

Dalsza cyfryzacja i automatyzacja zaowocują również wysokim poziomem bezpieczeństwa pracy w przyszłości. Mając odpowiednie kwalifikacje, programiści AI mają również duże możliwości awansu i mogą rozwijać się do poziomu zarządzania. 

One thought on “Jak zostać programistą AI?

  1. Pingback: Inteligentna analiza danych poprzez przetwarzanie kognitywne – AI – Writer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *